2019 to rok przełomowy dla podcastów w Polsce. Oczywiście są na rynku twórcy, którzy podcasty prowadzą już od dobrych paru lat. Niewątpliwie więc, jeśli poprzednie lata były dla nich zachęcające do tworzenia podcastów, to rok 2020 na pewno przysporzy im wielu rumieńców.

Można odnieść wrażenie, że obecnie wszyscy mówią o podcastach. Użytkownicy potencjalnie chcą lub nie wiedzą jeszcze, że chcą ich słuchać, reklamodawcy się nimi interesują, a wydawcy poniekąd muszą się nimi zainteresować, oczywiście jeśli chcą uszczknąć cokolwiek z tego tortu reklamowego. Napisałam tutaj o wydawcach, bo to ich działania w 2019 r. były mocno zauważalne. Mniejsi twórcy/producenci podcastów, za którymi nie stoi żadna duża firma, radzą sobie i to naprawdę całkiem dobrze.

Konkurencja zaczyna dość szybko powstawać i to nie tylko na rynku polskim. Podcasty kryminalne co chwilę mają nową odsłonę i pojawia się nowy głos, który opowiada tę lub podobną historię na swój sposób. Powstaje wiele tematycznych podcastów produkowanych lepiej lub gorzej. Tylko co zrobić, aby zdobyć słuchacza? Nie napiszę tu, jak go zdobyć i utrzymać. Nie napiszę też, co trzeba zrobić, by wpaść do pierwszej 200 najpopularniejszych podcastów na Spotify, bo mogłabym tu dużo napisać, ale nic pochlebnego dla samego Spotify, który ewidentnie nad tym nie panuje. Napiszę natomiast, jakie należy podjąć pierwsze kroki, aby podcast znalazł się w wynikach wyszukiwania Google i aby tą drogą pozyskać słuchacza.

Jednakże zanim o tym napiszę, wspomnę o zamieszaniu, jakie jest w tej chwili ze statystykami.

Artykuł został napisany przez eksperta – posiadacza certyfikatu DIMAQ. Pełny materiał jest dostępny jest łamach NowyMarketing.pl, patrona medialnego DIMAQ.

Ewa Liszcz – członek zarządu CRE8 Sp. z o.o. Z branżą SEO związana od 2005 r. Ma także duże doświadczenie w UX przy projektowaniu i audytowaniu serwisów. Od 2018 r. posiada certyfikat DIMAQ.