Dzisiaj światło dzienne ujrzała publikacja “Leksykon: Pomiar efektywności komunikacji cyfrowej”, stworzona przez Zespół Badawczy IAB Polska. Leksykon z jednej strony ma na celu systematyzację zagadnień związanych z pomiarem efektywności komunikacji online, a z drugiej pełni rolę słownika zawierającego kluczowe pojęcia z obszarów marketingu i reklamy. Publikacja stanowi dobry materiał przygotowawczy do egzaminu DIMAQ Basic i DIMAQ Professional.

Premiera Leksykonu miała miejsce w trakcie panelu eksperckiego, na profilu IAB Polska na Facebooku. Zaproszeni eksperci, którzy współtworzyli publikację, dyskutowali na temat dynamiki rozwoju rynku reklamy cyfrowej w kontekście jego analizy.

Na pierwszą część Leksykonu składają się artykuły eksperckie, które analizują kluczowe kierunki komunikacji cyfrowej: budowanie świadomości marki, wizerunku i zaangażowania oraz efektywności podejmowanych działań. Część słownikowa zawiera pełen zbiór najważniejszych pojęć i określeń dotyczących branży marketingowej. Czytelnicy Leksykonu dowiedzą się między innymi, jakie są definicje i funkcje wskaźników pomiaru, zapoznają się z zagadnieniami związanymi z modelami rozliczeniowymi czy pojęciami badawczymi w kontekście efektywności komunikacji online. Oprócz powyższych dwóch części w publikacji znajdują się również studia przypadków, które stanowią najlepszy przykład tego, jak z sukcesem przekuć teorię w praktykę.

– Niniejsze opracowanie kierujemy do wszystkich osób związanych z branżą marketingu online zarówno po stronie reklamodawców, jak i usługodawców. Będzie ono przydatne ekspertom, którzy chcą odwołać się do oficjalnych branżowych definicji, jak i osobom rozwijającym swoje kompetencje w zakresie marketingu – Leksykon zawiera szereg haseł objętych szkoleniem DIMAQ. To niezwykłe źródło wiedzy dla wszystkich tych, którzy zamierzają zgłębiać tajniki pomiaru efektywności projektów wykorzystujących komunikację cyfrową – mówi Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska.

Leksykon składa się z:

  • omówienia trzech kluczowych obszarów dotyczących efektywności komunikacji cyfrowej w podziale na działania skupiające się na budowaniu znajomości marki, tworzeniu wizerunku i wzbudzania zaangażowania oraz efektywności. Każdy z rozdziałów zawiera omówienie typowych działań online, które są podejmowane w ramach postawionych celów kampanii, w następnej kolejności przedstawiono zagadnienia związane z ich pomiarem,
  • studiów przypadku, które prezentują, jak w praktyce można mierzyć efektywność działań reklamowych online,
  • słowniczka, który wyjaśnia co oznaczają poszczególne terminy związane z marketingiem online. W tej części nie skupiono się wyłącznie na pomiarze efektywności, ale także na hasłach, które są ważne dla zrozumienia mechanizmów działań reklamowych w internecie.