WordPress jest najpopularniejszym oprogramowaniem do zarządzania treścią na stronach internetowych. Aktualnie około 65% witryn w Internecie jest opartych o tę platformę*, to tylko potwierdza, jak potężną rolę odgrywa WordPress. Co sprawia, że akurat to narzędzie jest tak popularne? Składowych jest kilka – otwarta licencja, łatwość użytkowania i przede wszystkim ogromne wsparcie w postaci niezliczonych modułów.

W moim artykule skupię się na modułach wspomagających pozycjonowanie strony internetowej, czyli wspomnianych w tytule Yoast, All in One SEO oraz Rank Math. Sprawdzimy, jakie jest źródło ich popularności i realna użyteczność.

Czy warto korzystać z wtyczek do SEO?

Odpowiadając na to pytanie, tak naprawdę trzeba zastanowić się nad tym, czy warto korzystać z jakichkolwiek wtyczek do WordPressa. Co do zasady im mniej modułów masz zainstalowanych w swoim systemie, tym lepiej dla Twojej strony internetowej. Wtyczki ułatwiają zarządzanie stroną, ale jednocześnie narażają ją na wiele niebezpieczeństw. Znam liczne strony internetowe, które korzystają z ogromnej liczby wtyczek, chociaż większość z nich jest niepotrzebnych. Częstym problemem jest powielanie modułów o zbliżonej funkcjonalności, a dodatkowo jednym z głównych grzechów właścicieli stron jest to, że nie dbają o ich regularne aktualizacje.

Musimy pamiętać, że każdy moduł jest dodatkowym skryptem, który może zwiększać podatność strony na ataki. Ponadto często moduły wpływają na szybkość działania serwisu. Może też się zdarzyć, że aktualizacja modułu wpłynie na poprawność funkcjonowania wybranych elementów strony internetowej. Analogicznie aktualizacja wersji WordPressa może wpływać na moduły. Czy więc warto korzystać z modułów?

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, to prawdopodobnie większość funkcji dostarczanych przez wtyczki będziesz w stanie odtworzyć samodzielnie. Mimo to moduły potrafią być bardzo pomocne, dzięki nim można ułatwić pracę z WordPressem – oczywiście ważny jest umiar.

Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w zarządzaniu WordPressem i nie współpracujesz ze specjalistami z zakresu pozycjonowania, korzystanie z modułów może być dla Ciebie bardzo pomocne. Musisz jednak pamiętać, że moduły wymagają świadomej obsługi – samo zainstalowanie wtyczki do SEO nie sprawi, że Twoja strona będzie się lepiej pozycjonować. Z drugiej strony, najpopularniejsze moduły posiadają bogate poradniki pomagające zrozumieć funkcje, które dostarczają.

Jakie funkcje oferują wtyczki do SEO?

Moduły skupione wokół pozycjonowania mają na celu podnoszenie pozycji twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. To oczywiście ogromne uproszczenie i niedopowiedzenie. Tak jak wspomniałem wcześniej, moduły wymagają zrozumienia ich funkcji i świadomej konfiguracji. Ale jakie to funkcje?


Artykuł został napisany przez eksperta – posiadacza certyfikatu DIMAQ. Pełny materiał jest dostępny jest łamach NowyMarketing.pl, patrona medialnego DIMAQ.

Bartłomiej Matulewicz – starszy specjalista ds. optymalizacji konwersji, Sunrise System.

Lubię patrzeć na wzrost efektywności działań marketingowych firm, którym doradzam. Prywatnie współtworzę portal internetowy o historii piłki nożnej. Jestem posiadaczem certyfikatu DIMAQ Professional.